Általános információk

Vállalati információk

Archív információk az OKTF NHI-ről

Partnereink

Hulladékgazdálkodásért Díj

Először adtuk át a Q-Kamera Díjat

DSCN0126-mA legjobb filmesekkel a jövőben is együttdolgozik az OHÜ

Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) hagyományteremtő szándékkal hirdette meg filmpályázatát és adta át most először a Q-Kamera Díjat. A célunk az volt, hogy új utat nyissunk a társadalmi szemléletformálás és a környezettudatos gondolkodás népszerűsítése terén, hiszen ez az OHÜ egyik alapfeladata. Emellett a filmpályázat segítségével szerettük volna kiválasztani azokat a fiatalokat, akikkel a jövőben együttdolgozunk a korosztály megszólítását megcélzó projektekben.

A pécsi egyetemen kovácsolódott össze egy csapattá Sári Szilveszter, Szabó Dániel és Tar Csaba, akik Trash Tales című munkájukkal megnyerték az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) filmpályázatát. A Q-Kamera Díj I. helyezett filmjében egy szerelmes kólás dobozt követnek a szelektív gyűjtőig az alkotók. A II. helyezett Barbalics Máté és Polhodzik Ádám Elföldelve című munkája lett, amely egy „bűnügyi film" illegális szemétlerakókról. A III. helyezést pedig Metz Ádám és Somogyi Zoltán Re-Design című kisfilmje érte el, amelyben gördeszkák, műanyag és gumi hulladék, valamint kerékpáralkatrészek „nyernek új értelmet". Különdíjat Kovács Mátyás kapott. A fiatal filmes még nincs 15 éves, és teljesen egyedül fogta össze és készítette el a saját pályamunkáját a szelektív hulladékgyűjtésről és újrahasznosításról. A díjazott pályaművek elérhetőek a www.youtube.com/szelektivinfo weboldalon.

DSCN0152-mÖsszesen 18 rendkívül kreatív filmalkotás érkezett be az OHÜ pályázatára. A 30 év alatti alkotóktól olyan munkákat vártunk, amelyek a hulladékok keletkezéséről, gyűjtéséről, feldolgozásáról, környezetre gyakorolt hatásáról szólnak vagy az ahhoz kapcsolódó emberi magatartást jelenítik meg, és közben rávilágítanak meghökkentő összefüggésekre, érdekességekre, és megcáfolnak városi hulladékos mítoszokat. A cél a fiatalok megszólítása volt, ennek megfelelően trendi, a korosztály számára könnyen befogadható - 5-8 perces – munkákkal lehetett pályázni. Egy sorozatkoncepciót és az első pilot epizódot kellett elkészíteni.

A második fordulóba összesen 8 alkotás jutott be. Azokról a neves szakemberekből álló zsűri döntött, amelynek tagjai Kőrösi Zoltán író, film-forgatókönyvíró, dramaturg, Novák Péter színész, műsorvezető, zeneszerző, Vadon János műsorvezető, médiaszemélyiség, Vészi János filmrendező és dr. Wégner Krisztina, az OHÜ Koordinációs Főosztályának főosztályvezetője.

A zsűritagoknak többek között olyan szempontok alapján kellett mérlegelniük, mint a pályamű minősége, eredetisége, kreativitása, szemléletformáló képessége, a médiaeszköz hatékonysága, technikai kivitelezés, a sorozatkoncepció megvalósíthatósága és a szerzők nyitottsága, elkötelezettsége a téma iránt.

A Q-Kamera Díjjal az oklevél mellé az első helyezett 150.000 Ft, a második helyezett 100.000 Ft, míg a harmadik helyezett 50.000 Ft értékű jutalomban részesült. Emellett a legrátermettebb résztvevőknek a zsűri felajánlotta a sorozat elkészítésében való közreműködést.

A filmpályázatot 2013. október 30-án hirdettük meg, arra a pályamunkákat 2014. február 10-ig vártuk.

Letölthető sajtóközlemény: