Általános információk

Vállalati információk

Archív információk az OKTF NHI-ről

Partnereink

Hulladékgazdálkodásért Díj

Körkörös gazdaság - Európa versenyképességének záloga

„Új utakon a hazai hulladékgazdálkodás" szakmai konferencia Budapesten

A körkörös gazdaságra való átállás az egyetlen lehetséges módja Európa versenyképessége megőrzésének úgy, hogy közben egy élhetőbb, egészségesebb környezetet teremtünk. Így látják a témával foglalkozó nemzetközileg elismert szakemberek, akik a koncepció eltérő fejlettségi szinten lévő országokban történő megvalósításának lehetséges módjait elemzik az „Új utakon a hazai hulladékgazdálkodás" szakmai konferencián 2015. május 27-28. között Budapesten. A nemzetközi konferenciára közel 400 hazai és külföldi szakember regisztrált előzetesen az esemény weboldalán.

A körkörös gazdaság koncepciója olyan stratégiákat, irányelveket és követendő jó gyakorlatokat takar, amelyek úgy elégítik ki az ember igényeit (az egyén szintjén és globálisan is), hogy közben korlátozzák a bolygónk erőforrásaira gyakorolt hatást, azaz visszafogják ezen erőforrások felhasználását és azokat optimális módon újra felhasználják.

A koncepció lényege, hogy a termékek életciklusának minden szakaszában arra törekszünk, hogy minimalizáljuk a fogyasztást, és a keletkező melléktermékeket és hulladékot másodlagos nyersanyagként visszajuttassuk a körforgásba.

A körkörös gazdaság koncepciója tehát lényegében egy paradigmaváltás a jelenleg jellemző lineáris modellhez képest, amely a „kinyer–legyárt–fogyaszt–ártalmatlanít" mintát követi, és azt feltételezi, hogy az erőforrások bőségesek, rendelkezésre állnak, könnyen beszerezhetők és olcsón ártalmatlaníthatók. Ma már kijelenthető, hogy ez a minta veszélybe sodorja Európa versenyképességét.

A körkörös gazdaság koncepciójának sikeres megvalósítása ugyanakkor több - pl. gazdasági, társadalmi, politikai - tényezőtől függ, és az eltérő fejlettségi szinten álló országokban eltérő módon vezethető be. Erről cserélnek eszmét nemzetközileg elismert külföldi és hazai szakemberek a szakmai konferencia első napján, amely a „Túl a hulladék lerakásán és égetésén: körkörös gazdaság a gyakorlatban" alcímet viseli.

A rendezvény második napján a hazai előadók a hulladékgazdálkodás területét formáló jogszabály-változásokat ismertetik, bemutatják a közszolgáltatók működését meghatározó minősítési engedélyt, valamint ráirányítják a figyelmet a hulladékgazdálkodói szakma által kutatás-fejlesztésre elérhető támogatási lehetőségekre, forrásokra (KEHOP, Horizont 2020). A kétnapos eseményre, amelynek a Budapest Kongresszusi Központ ad otthont 2015. május 27-28-án, a hulladékgazdálkodással foglalkozó hazai és nemzetközi szakmai szervezetek és szolgáltató cégek képviselői regisztráltak előzetesen.

A konferenciát V. Németh Zsolt, környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár nyitja meg. Az előadók között olyan elismert szakemberek szerepelnek, mint Alexei Atudorei, a Nemzetközi Köztisztasági Világszervezet Regionális Fejlesztési Hálózat vezetője, valamint dr. Stumpf István alkotmánybíró. Az esemény résztvevői Anna Karamattól, az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága képviselőjétől első kézből értesülhetnek az Európai Bizottság körkörös gazdasággal kapcsolatos koncepciójáról.

A konferencia keretein belül kerül sor a 2014. évi Európai Hulladékcsökkentési Hét eredményhirdetésére és a legjobb akciófejlesztőknek járó díj ünnepélyes átadására. Az Európai Hulladékcsökkentési Díjat hat kategóriában adják át, az elismerésnek két kategóriában magyar várományosa is van. A budapesti Bethlen Gábor ÚÁG Kincskereső Tagiskoláját az oktatási intézmények, Greksa Lászlónét (Homokmégy, Bács-Kiskun megye) pedig a magánszemélyek kategóriájában választotta be a legjobb akciófejlesztők közé a nemzetközi zsűri.

Az „Új utakon a hazai hulladékgazdálkodás" szakmai konferenciát a Földművelésügyi Minisztérium megbízásából az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság (OKTF NHI) szervezi.

Letölthető sajtóközlemény: